۲۹ شهریور ۱۳۹۴ | تعداد بازدید : 528

جزئیات الکترونیکی شدن دروس پیام نور در سال جدید تحصیلی

جزئیات الکترونیکی شدن دروس پیام نور در سال جدید تحصیلی
 

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور گفت: امسال از ترم جاری مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور می توانند در مقطع کارشناسی دروسی را که تعداد دانشجویان آن به حد نصاب نمی رسد الکترونیکی برگزار کنند.

دکتر غلامرضا بخشی خانیکی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص الکترونیکی شدن برخی دروس دانشگاه پیام نور گفت: برای اولین بار است که برخی از دروس در مقطع کارشناسی به صورت الکترونیکی ارایه می شود.

وی ادامه داد: برخی از دروس هستند که تعداد دانشجویان ثبت نام کننده در آن به حد نصاب نمی رسد، بنابراین طبق قوانین دانشگاه این دروس خودخوان اعلام می‌شود و دانشجو می‌تواند به دانشگاه مراجعه کرده و منبع دروس را دریافت کرده و بدون حضور در کلاس، دروس را خود خوانده و در امتحان پایان ترم شرکت کند.

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور یادآورشد: براساس قوانین دانشگاه برای تشکیل کلاس در یک ترم برای رشته های علوم پایه، مهندسی و کشاورزی کف کلاس ۱۰ نفر و برای کلاس های علوم انسانی کف کلاس ۱۵ نفر اعلام شده بود، در صورتی که کلاس ها به حد نصاب نمی رسید به صورت خودخودان برگزار می شد.

وی ادامه داد: اما امسال از ترم جاری دانشگاه پیام نور برنامه ای تحت عنوان «الکترونیکی شدن دروس» ارایه داد، براساس این طرح مراکز و واحدها می توانند دروسی را که به حد نصاب نمی رسد را به صورت الکترونیکی ارایه دهد.

بخشی خانیکی یادآور شد: دراین طرح استاد به جای اینکه حضوری سرکلاس حاضر شده و دروس را ارایه دهد، دروس را از طریق اینترنت و شبکه ارایه می دهد، منبعی که ارایه می شود نیز منبع مجازی نیست، بلکه همان منبع کتابی است.

وی ادامه داد: در این طرح امکان تعامل اساتید و دانشجویان و پرسش و پاسخ وجود دارد و ارتباط دانشجو با دانشگاه قطع نمی شود، دانشجو به استاد دسترسی دارد، برای اساتید نیز خوب است که می توانند موظفی خود را پر کنند، قبلا اگر کلاسی به حد نصاب نمی رسید، برگزار نمی شد و این باعث می شد اساتید نتوانند موظفی خود را پر کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۱ استان کشور براساس دروسی که درآن توانمند هستند قطب بندی شده اند، به عنوان مثال در رشته هنر استان تهران واحد تهران شرق به عنوان قطب معرفی شده، چون امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خوبی در رشته هنر دارد، و همه افراد از همه جای کشور اگر در خصوص این رشته سوالی دارند به اساتید این واحد متصل می شوند.  

معاون آموزشی دانشگاه پیام نور یادآورشد: براساس گزارش های اعلام شده تعداد دانشجویانی که دروس الکترونیکی انتخاب می کنند در مقایسه با دانشجویانی که دروس را به صورت خودخوان انتخاب می کنند بیشتر است، درضمن برای دانشجویان الزامی وجود ندارد که به صورت الکترونیکی دروس را بگذرانند.